EtAppArchiv
2020

Diskuze

Ivo C.
5.10. 12:52
Chtěl jsem napsat reportáž, ale stále se k tomu nemůžu dostat. Tak zatím alespoň pár slov do diskuse. Po letech EtAppa přinesla jiný šifrovací zážitek, srovnatelný s prvními TMOU, propršeným Osudem 3, první účastí na Matrixu, či outdoorovým závodem Octoginta Octo. V den hry jsem si intenzivně přál, aby šifrovačku organizátoři zrušili, nebo aby Vašek Štencel napsal, že na start nedorazí - moje podmínka totiž byla, že do toho nejdu, pokud nebudeme fyzicky na terén 3 - a Michal byl v karanténě, Ondra s rýmičkou doma. Hra nakonec proběhla a stálo to za to.

Moje očekávání: byl jsem zvědavý, jak budu psychicky i fyzicky reagovat na 3. a 4. etapu, do té doby to bylo "jen" 24 hodin, tj. délka, kterou mám ověřenou z Matrixu, že zvládnu. Ale věděl jsem, že zhruba po 20. hodině jakékoliv hry si už většinou říkám, už aby byl konec a šup odpočívat.

První etapa byla nečekaně obtížná, řetěz šifer 2,3,4,5 nebyl triviální a náš plán, být v cíli bez nápověd minimálně 3 hodiny před koncem každé etapy dostal na frak. Ale v první etapě nemělo moc cenu to honit čas na deadech, stejně nám bylo jasné, že v cíli neusneme. I ta jedna nápověda, co jsme vzali, byla nakonec asi zbytečná, počítám, že nakonec bychom šifru v eGypt nakonec dali. To, že nás ta nápověda bude na konci mrzet, zatím ještě netušíme. V cíli máme cca 90 minut na odpočinek, nezabral jsem, adrenalinu bylo moc.

Druhá etapa: po rozednění máme těžkou krizi, já jsem např. podcenil oblečení, nemám rukavice ani čepici, po slepení „fotbalového míče“ mám pocit, že moje role už na šifře skončila. A nedaří se nám vytlouct tajenku. My 3 v terénu jsme hodně upnutí na bílé a černé dílky fotbalového míče, ergo chceme z toho binárku (na kterou přijde čas až na konci etapy). Zima je nám čím dál větší, jsme nevrlí a máme pocit, že šifru by měl finálně vyluštit Ondra nebo Michal hezky z tepla. Tohle je myslím značná nevýhoda rozdělení týmu – to spoléhání se na někoho, kdo s tebou fyzicky není na místě. Nakonec bereme nápovědu, i když Ondra z toho asi nebyl šťastný, byl na správné stopě. Jenže nám v terénu už byla fakt hrozná zima a měli jsme pocit, že se bez dalšího deadu určitě ještě časově neobejdeme. Po této šifře už jsme ale chytili flow až do konce etapy, takže se nakonec i něco přes hodinu vyspíme.

Od třetí etapy jsem očekával menší obtížnost šifer a větší fyzickou – přesně to se stalo, byť při obdržení orienťáckých map jsme hodně nadávali. Nakonec ale končíme tuto část na třetím místě, a máme skoro 3 hodiny na spánek. To hodně pomohlo, s Vaškem navíc okupujeme venkovní altán, kde je ticho, klid a čerstvý vzduch. Můj nový spacák je super.

Do čtvrté etapy vyrážím s pocitem mírné spánkové deprivace, ne větší než na jiné šifrovačce po ránu. Ale s velmi bolavýma nohama i zbytkem těla, takže o nějakém fyzickém sprintu nemůže být ani řeč. Očekávám etapu s pomalu ale jistě se ztěžujícími šiframi, s minimálně 2-3 nejtěžšími šiframi v závěru. Což se neděje, vzhledem k informačnímu systému vidíme, že sprintové čelo se nikde nezdržuje. Vzhledem k systému hodnocení nemáme šanci předběhnout 1. ani 2. tým, a na nás se shora naopak nikdo nemůže dotáhnout. Proto jdeme na pohodu – a v Líšni si dokonce zajdeme k nám domů na čaj, i když je šifra dávno vyluštěná.

Hra byla parádní, šifry se mi líbily moc (několik slabších kousků by se našlo – zejména zelené ňadro na Horneku dost zklamalo, tam se mělo za svítání tvrdě a dlouze luštit, „latinská“ šifra na pomníku ve třetí etapě také moc nenadchla). Nejvíc vyzdvihuji: sedmisegmenťák, morseovkové erby a trámy, druhé použití kopačáku, nikotinovou šifru, morseovku na Hádech, partnerskou šifru v Líšni. Ale bylo toho tolik, že jsem teď nespravedlivě zapomněl na spoustu šifer.

Příští rok bych do toho znovu nešelJ Ale za 3 roky? Určitě to budu mít v prioritách.

Přimlouvám se ale za lepší promyšlení systému, aby až do konce hry bylo možné hrát o celkové pořadí (resp. aby byla větší šance na změnu). Např.: nápovědy a deady se mohou brát na všechny šifry podle následujícího pravidla: nápověda vzatá na šifře v čase větším než 90 minut od vyzvednutí šifry nemá vliv na pořadí. Dead vzatý v čase větším než 180 minut od vyzvednutí šifry nemá vliv na pořadí. V časech menších než 90/180 minut pak nápověda znamená 1 trestný bod házející tým za týmy, co mají menší počet trestných bodů, dead je za 2 trestné body. Jen ke zvážení… Určitě se mohou najít i jiné systémy. Tohle mi přijde jako zajímavé propojení systému Inuly a Napalmně – podporující luštění u týmů na špici, ale zároveň umožňující docházet včas do cílů i těm, co potřebují větší počet nápověd a deadů…

Díky moc za brutálně dobrou šifrovačku!
Martina (Přišli jsme se vyspat)
3.10. 20:56
Díky, díky, díky a díky! Byl to zážitek. Tváří v tvář předpovědi počasí jsem nepřemýšlela, jestli jít nebo ne, přihlášení bylo dostatečný závazek, ale vlastně jsem si v temném koutě duše tak trochu přála, aby hru nějaké vládní opatření posunulo na přívětivější termín, a bylo mi líto, že se tolik práce a takový potenciál počasím pokazí. A taky mi bylo líto, že se přihlásilo tak málo týmů. Jenže my, co jsme tam byli, jsme si to užili tak intenzivně, že krát jedenáct je to pořád úžasně moc načerpané (i vydané) energie. A stejně by se nás víc do klubovny nevešlo. :)

Prostě bylo to boží. Co tomu k dokonalosti podle mě chybělo, nebo spíš přebývalo, byly nápovědy a záchrany na vyžádání. První (a jediný) dead jsme si brali v první etapě, ve chvíli, kdy jsme nevěděli, kolik šifer ještě vůbec v téhle etapě bude, jestli stíháme dojít do cíle bez deadování na konci etapy (pohled na hodinky jasně říkal, že ne; nemohli jsme vědět, že před cílem už žádná větší překážka není), jestli se stíháme vyspat - předpokládali jsme, že to bude potřeba, pokud budou všechny etapy stejně těžké (=příležitostí se vyspat moc nebude a zároveň bude fakt potřeba se soustředit na šifry), ale nebyly... Trochu je mi toho deadu líto. Rozhodl nám celou hru, protože ve druhé půlce hry už moc nebyly možnosti, kde by si je další týmy měly příležitost brát. A ještě víc je mi ho líto, když vím, že některé jiné týmy ten eGypt stejně jako my nevyluštily, ale vyhaluzily... Raději bych si neházela mincí, jestli se dead vyplatí, nebo ne.

Jak se v cíli filozofovalo o tom, že by bylo fajn, aby až do konce bylo o co hrát, tak to zase úplně nesdílím. Pořád dávalo smysl hrát minimálně o to, abychom měli co nejdřív po každé etapě volno. Nechtěla bych ohýbat výsledky tak, aby ty z poslední etapy hrály třeba větší význam v celkových výsledcích.

Možná by mi nejvíc vyhovovala verze, kdy systémové automaticky přicházející deady (všem po stejném čase) člověka posunou do cíle etapy víceméně včas tak, aby tým stihl start další etapy, a když rozumně luští a ušetří čas oproti deadům, tak o to víc se vyspí. Vůbec bych se nebránila tomu, kdyby ten spánek měli všichni delší, i tak by nám zůstal ten společný zážitek z toho, že spolu trávíme dlouhý souvislý čas a hrajeme čtyři hry po sobě. No ale spočítané to nemám. :)
Kubaq HakMat
1.10. 10:13
Jak už zmínili ostatní, i já jsem celý minulý týden pochyboval, že jsem se rozhodl správně.. Přece jen v dešti, na dva dny a ještě navíc v Brně? :-D Ale jsem moc rád, že jsme se hecli a šli jsme. Tak nějak jsem očekával, že budeme naprosto neoddiskutovatelně poslední, takže jsem nakonec mile překvapen výsledkem. Sice jsme se povětšinou pohybovali na samém chvostě, celkové pořadí k nám bylo ale milosrdné. Celkem jsem byl i překvapen, kolik jsem toho dokázal nenaspat (od pátečního rána do nedělního nasednutí do vlaku to bylo asi 59 hodin, ze kterých jsem prospal asi tři a půl, a to ještě rozdělených na čtyři části) - holt být na chvostě nuceni vzdávat etapy před cílem mělo za důsledek i nedostatečný odpočinek v cílech... Dech nám nakonec kompletně došel až v lehké poslední etapě na posledních dvou šifrách hry, které jsme v dané stavu už doluštit nedokázali (v posledním případě ani s nápovědou).
Díky moc organizátorům, stálo to za to! Příští rok bych si to znova střihnout nechtěl, ale pokud byl termín květen 2023 myšlen vážně, hodlám to zkusit znovu...
Tíman
30.9. 12:21
Diskuze je zbytečná, to se musí zažít.
Petr Valášek
30.9. 09:40
Tak ještě jeden feedback: neodřádkovává to tady, tak si ten můj bordel užijte! :-)
Petr Valášek
30.9. 09:39
Chtěl jsem to napsat jako jeden z feedbacků, že tu chybí diskuse, jenom jsem neměl kam. Tak vyřešeno. Orgové, díky moc za super hru, ostatně reportáž už jste si mohli přečíst (zde). Takže tady dám jenom stručný výpis šifer, které se mi líbily:

startovní značky, lidé vyčnívající z řady
sedmice: už párkrát byly, ale čtecí princip zajímavý
erby trámy: pěkně vyvedené
polybius: moc pěkný nápad, kostrbaté věty to trochu shodily, ale cením vysoko
fonetická abeceda: paráda!
koncept filmy: zábavné, dovedu si představit komplikovanější provedení s nějakým druhým krokem

globus a cesty letadlem: nejdřív jsem vrčel na stříhání lepení, ale artefakt nakonec super. šifra dobrá
mimilidi: největší sranda!
bazmek: jedna z nejhezčích šifer hry, myslel jsem, že je to nějaký reálný vyměřovací nástroj
spirála: hezká analytická, jeden z mnoha "vyfouknutých" nápadů, který jsme měli nedotažený

Hudsonský šifry: super text, pěkný nápad
anglickočeský semafor: milá hříčka, už podobně bylo taky (na Míchané, vícejazyčně), ale nevadí
vlajkový polybius: polybiové šifry vám prostě jdou :-)
doktoři: pěkné!

křížovka kreslení partneři: zajímavý způsob čtení
vyšívání: pěkné
špendlíky: nevyužitý potenciál, chtělo to dát na závěr jako cíl + heslo, aby to týmy nemohly obejít
trojjazyčná osmisměrka: pěkné na závěr
Karel (Spící Volové)
30.9. 09:29
Díky moc za hru! S mým herním indexem je čím dál těžší zažít zase něco nového, ale tady se to rozhodně povedlo. Sice nám brutálně nesedly první čtyři šifry hry, čímž jsme se dostali do bodového, časového a morálního skluzu, ze kterého už jsme se nebyli schopni plně zotavit, ale zbývající tři a půl etapy už byly super. Šifry, trasa. Naprosto neúnavný Tom Kuča, který za celou hru spal snad 10 minut a přesto pořád čile luštil. Východ slunce na Horneku. Pohled řidiče autobusu poté, co jsem o půl jedné v noci vystoupil na zastávce Hostěnice, chaty a vyrazil s čelovkou do tmy. Téměř neobejitelný bagr blokující celou lesní cestu nedaleko SLP památníku.. Děkuji také spoluobčanům, že nezavolali policii na skupinku čtyř homelassáků obestupujících krásně upravenou slečnu, páč takhle přesně jsme museli vypadat ráno ve Štefánikově čtvrti v momentě, kdy nám Miškot přinesl trochu podpory a lásky. A mnoho dalšího... Sice jsem si, podobně jako Aleš, těsně před hrou říkal, že nerozumím tomu, proč sem vlastně lezu, ale fakt to stálo zato. Takže pokud by, třeba, časem, za pár let, byl druhý ročník, neváhal bych ani sekundu a šel bych do toho :-) Tak ještě jednou díky moc!
Aleš P.
29.9. 18:16
Hele, diskuse! Já bych rád poděkoval za hru, tak děkuju.

Projekt to byl rozhodně velký a úsilí jste museli věnovat nemálo. Před hrou, ještě v pátek, jsem si říkal, že kdybych se dnes měl rozhodovat, že půjdu, nešel bych. Nakonec jsem opravdu rád, že jsem už byl zapsán do týmu. Většina šifer byla hezky luštitelná, pro nás se etapy tak nějak rozumně daly stíhat i s menším odpočinkem a to způsobilo, že ač to byla hra dvoudenní, necítím se teď o moc víc unaveněji než po normální denní akci. Největší mínus vidím v tom, že hra byla rozhodnutá už po první etapě a ačkoliv jsme se mohli snažit, nepřišla ta bájná šifra, která by špičku zadržela a nás pustila. Jen nám v posledním sprintu ještě dál utekli. Ale jsem rád, že se nám aspoň podařilo dosáhnout jednoho dílčího vítězství, když jsme se po první části konečně sehráli a naladili na organizátorskou vlnu.

Celkově mám ze hry výborný zážitek i pocit z toho, že nejsem až tak shnilej, jak si myslím. Čekal jsem, že se nejpozději po druhé etapě ani nepostavím na nohy, ale adrenalin to nějak zařídil za mě. Jen luštit mi mohlo jít líp, ale s tím si zajdu na pátý nástupiště sám. Díky!
Dark org
29.9. 17:48
Prostor pro diskusi o hře